Loader for VIA Prlekija

Čebelarsko društvo Peter Dajnko Gornja Radgona

Nazaj na predogled

Zemljevid

Privzeto

Satelit

Topo

Društva

Osnovne informacije

Mele 4, 9252 Radenci

info@cd-peterdajnko.org

Opis

Smo čebelarsko društvo, ki deluje na področju Občine Gornja Radgona, člani našega društva pa prihajajo tudi iz sosednje Občine Apače, ki so ostali zvesti našemu društvu po ustanovitvi novega društva ČD Apače

Društvo je bilo leta 1951 in od takrat deluje neprekinjeno. Ime je društvo dobilo po Petru Dajnko, ki je bil slovenski rimskokatoliški duhovnik, čebelar, pisatelj in jezikoslovec, rodil se je 23. aprila 1787,
v Črešnjevcih, umrl pa 22. februarja 1873, Velika Nedelja.
V začetku 19. stoletja je poskušal uvesti novo pisavo imenovano dajnčica, ki jo je potem uporabljal v svojem obsežnem delu, ki zajema šolske učbenike, nabožno literaturo in tudi nekaj strokovne literature. Med strokovno literaturo velja posebej omeniti knjigo Čelarstvo (pravzaprav v dajnčici Чelarstvo), ki je prva knjiga o čebelarstvu napisana v slovenščini.
Društvo šteje 51 članov, ki čebelarijo z več kot 500 panji.

Komentarji (0)

Slika